Jak vybrat nejlepší nadzemní bazén a na co si dát pozor
Uzavření veřejných bazénů uprostřed koronavirové krize vyvolalo silnou poptávku po dvorních či zahradních bazénech. Díky tomuto článku budete vědět, jaký je ideální bazén právě pro tu vaši zahradu. Pokud i přesto nenajdete bazén, který by vám vyhovoval, tak existuje spousta dalších zábavných vodních atrakcí i jiných hraček do vody, které promění váš dvorek na fantastický zábavní vodní park.
Levné nadzemní bazény
Zabavit malé děti na delší dobu lze díky plastovému nebo nafukovacímu dětskému bazénu. Pokud však chcete, aby celá rodina byla v horkých letních měsících v pohodě, budete potřebovat klasický nadzemní zahradní bazén. Bazén v zemi je řešení pro otrlé a počítejte s tím, že byste se museli podívat hodně hluboko do své peněženky. Řádově jsou to šestimístné cifry a nutno zvážit mnoho dalších potenciálních nevýhod takového klasického zahradního bazénu. Pokud chcete jiné vodní radovánky, podívejte se na vodní skákací hrady nebo na výřivky.
Nadzemní bazény jsou obecně mnohem levnější řešení a valná většina z nich se i snadno montuje. Udělali jsme průzkum trhu a identifikovali několik levných bazénů, které by mohly nabídnout alespoň pár sezón, ne-li několik let, rodinné zábavy v teplém počasí. Skvělé na tom všem je to, že nemusíte chodit k specializovanému prodejci. Mnoho slušných nadzemních bazénů najdete online u běžných obchodníků, jako je třeba Baumax a jemu podobní.
Níže najdete průvodce nákupem, který obsahuje odborné tipy, co je třeba vzít v úvahu při nákupu zahradního bazénu, bez ohledu na prodejce nebo cenu.
Průvodce nákupem nadzemního bazénu
Při selekci horkých tipů jak vybrat zahradní bazén jsme se těžce opírali o recenze bazénů od jejich majitelů zveřejněné například webových stránkách heuréky atd. Ale ruku na srdce. Levné bazény celkem logicky nepřilákají mnoho komentářů a od odborníků na spotřební zboží už vůbec ne. Jenže co s tím?
Právě z tohoto důvodu jsme se podívali do zahraničí a poštěstilo se. Našli jsme tam věrohodnou zpětnou vazbu. Našli jsme tam totiž rozhovor se Stevem Goodalem, uznávaným technickým specialistou a pedagogem v plaveckém a lázeňském průmyslu. Je to zakladatel webu swimmingpoolsteve.com.
Steve poskytl množství informací o cenách, materiálech a údržbě, které by mohly být pro každého potenciálního majitele bazénu užitečné. V tomto průvodci nákupem najdete nejdůležitější výňatky z tohoto rozhovoru společně se Stevovými odpověďmi. Odpovídá tam na často kladené otázky a dává cenné tipy na to, co potřebujete vědět před nákupem nadzemního bazénu.
Typy nadzemních bazénů. Jaký typ nadzemního bazénu je podle vás nejlepší, Steve?
Váš výběr bazénu bude do značné míry záviset na tom, kolik peněz, času a úsilí jste ochotni investovat do nákupu, instalace a údržby a zda chcete mít bazén jen na jedno léto nebo déle.
Nadzemní bazény mohou stát méně než 2000 kč nebo taky více než 200 000 kč. Toto cenové rozpětí je dané celou řadou faktorů, ale v zásadě jde o výrobní materiály. Cena je celkem dobrým ukazatelem kvality a dlouhověkosti.
Očekávaná životnost nadzemního bazénu se bude dramaticky lišit v závislosti na kvalitě bazénové soupravy a kvalitě instalace. Některé z nejlevnějších souprav nadzemních bazénů jsou opravdu vhodné pouze k tomu, aby vydržely maximálně jednu nebo dvě sezóny. Na druhém konci cenového spektra můžete snadno najít vysoce kvalitní nadzemní bazén, který vám vydrží i několik desetiletí.
Co říkáš na nafukovací bazény?
Nafukovací bazény jsou tím nejlevnějším typem nadzemního bazénu a mají samozřejmě nejkratší životnost. Tyto bazény se nejsnadněji sestavují a lze je provozovat na většině běžných povrchů. Jen se ujistěte, že je země obecně vodorovná a bez kamenů, bez větviček či jiného nepořádku.
Většina z těchto bazénů je dost malá a jsou často považovány spíše za dětské bazény, i když jsou k dispozici i opravdu velké kusy. Ty nejběžnější typy jsou kulaté a obdélníkové. Nejlevnější jsou vyrobeny z jednoduchého vinylu a jsou plněny vzduchem. Prstencové bazény jsou pak pojmenované podle nafukovacího prstence nahoře, který stoupá při nalévání vody. Tyto kusy se mohou často pochlubit stěnami potaženými PVC. Některé jsou dokonce vybaveny vestavěnými filtry, které udržují vodu čistou.
Jak ale již bylo řečeno, hlavní nevýhodou u těchto typů bazénů je jejich trvanlivost a recenze ukazují, že cokoli více než jeden rok používání, je už nadstandardní bonus.
Podle statistik lidé nejčastěji nakupují zahradní bazény s měkkou stěnou nebo bazény s kovovým rámem. Proč?
Jsou zkrátka první v řadě těch levných bazénu, které již nevypadají úplně jako hračka pro děti a vydrží relativně dlouho, když se o ně člověk správně postará.
Tyto bazény sestávají z vysoce odolné vinylové nebo PVC podšívky bazénu, která slouží jako podlaha a stěn, které jsou zavěšeny na rámu. Ten je obvykle vyrobený z oceli. Lze je postavit a sundat bez speciálního nářadí nebo požadovaných dovedností a často se dodávají i s filtračními čerpadly a dalším příslušenstvím, jako jsou žebříky, kryty atd.
Obecně lze říci, že ty nejlepší kusy vydrží i několik sezón (se správnou péčí). Levnější bazény tohoto typu mají sice obvykle poměrně omezenou záruku. Kvalitnější rámové bazény s vyššími cenovými hladinami mají ale klasicky záruku 2 roky. Je to třeba řada Intex Ultra XTR, kterou doporučujeme. Dodává se v obdélníkových i kulatých modelech a tu tam se najdou i recenze, že bazén sloužil osm a více let.
Lepší bazény s ocelovými rámy lze ponechat na zahradě po celý rok, zejména v mírnějším podnebí, zatímco ty levné modely by se měly mimo letní období dozajista složit a někam bezpečně uskladnit.
Pevné bazény. Čím jsou zajímavé?
Podívejte se na ně například zde a sami uvidíte. Jsou totiž z oceli, hliníku nebo pryskyřice a jsou nejodolnější z nadzemních bazénů. Samozřejmě jsou také nejdražší, i když ceny se pohybují v širokém rozmezí. U dražších pevných bazénů budou materiály, jako jsou stěnové panely, silnější a odolnější spojovací prvky a hardware. Také čekejte kvalitnější kovy s lepším obráběním. Tyto typy bazénů lze zazimovat a jsou určeny k trvalé (nebo polotrvalé) instalaci. Pro svůj provoz vyžadují, aby byl povrch vyrovnán a aby byla vykopána veškerá tráva i drny a možná bude třeba dodat také štěrk a písek.
V blízkosti pevného bazénu musí být elektrický zdroj. Instalace tohoto typu bazénu muže být už spíše kutilský projekt. Pokud je však vyžadována profesionální instalace, tak očekávejte, že k pořizovací ceně přidáte ještě výdaje za profíky a náklady na samotný provoz je potom kapitolka sama pro sebe.
Jaké jsou nejlepší značky bazénů?
Víc než dostatek značek najdete u prodejce BazenyShop.cz, nebo na Kokiskashopu. Značky jako Intex, Bestway, Marimex a Azuro patří mezi nejběžnější názvy zahradních bazénů, které můžete v obchodech najít.
Intex je zdaleka nejlevnějším a současně největším výrobcem modelů s měkkou stěnou. Tahle značka dominuje prakticky na každém seznamu nejlepších nadzemních bazénů.
Mírně vyšší kategorie je značka Blue wave, která vyrábí kromě bazénů také sauny, lázně a mnoho dalšího příslušenství a je spíše crossoverovou značkou. Lze ji většinou najít v zásobách profesionálních dodavatelů bazénů a občas také u maloobchodníků jako Baumax.cz a BazenyShop.cz.
Celkové hodnocení spotřebitelů u zde diskutovaných značek se seskupuje v rozmezí 3 až 4 hvězdiček, ačkoli Intex získává trochu více hlavně díky největšímu počtu recenzí. Marimex a pak Bestway nijak příliš nezaostávají.
Pro majitele domů, kteří chtějí pevný bazén a jsou ochotni zaplatit o něco více, jsou tu značky jako Cornelius a Embassy. Dobře doporučované a stále relativně dostupné. Embassy je vlastněné společností Doughboy, což je uznávaný výrobce známý pro své drahé modely z oceli a pryskyřice.
Pokud bude právě toto váš šálek kávy, tak budete ale muset být ochotni nakupovat u nezávislých prodejců. Weby jako je Amazon a další zcela běžní prodejci je mají pouze na objednávku a k dispozici mají hlavně velmi malý sortiment. Při dodání jsou takové bazény zabaleny na paletě a jsou dodávány nákladním automobilem, což musí kupující také zaplatit. Řidič ani paletu nepřinese ke dveřím, natožpak na dvorek. Náklady na dopravu mohou být tak celkem značné.
A co velikost bazénu? Jak velký bazén bychom si měli koupit?
Pokud jde o bazény, tak větší je vždy lepší. A je samozřejmé, že mezi bazény stejného typu platí, že čím větší bazén, tím větší cenovka. Vyšší výdaje se vám vyplatí, zvláště pokud bazén bude využívat více dospělých. Pokud máte v úmyslu plavat pro sportovní vyžití, a ne pouze rekreačně, tak obdélníkový nebo oválný bazén bude pro vás zjevně vhodnější. Zajímavostí je, že oválné bazény o stejné velikosti bývají dražší než ty kulaté. Je to tím, že struktura konstrukce vyžaduje více částí, aby byla správně podepřena.
Rozhodujícím faktorem pro vás bude určitě velikost a tvar vašeho pozemku. Větší bazén nejen že zabírá více plochy, ale vyžaduje, aby byla celá oblast, kde je nainstalován, rovná a pevná. Mohou existovat také místní vyhlášky, které regulují, jak blízko může být bazén k okolním strukturám nebo hranícím pozemku.
Větší a těžší bazény vyžadují také rozsáhlejší přípravu půdy, včetně určitého typu podpory (od ošetřeného řeziva po betonovou podložku), která unese váhu bazénu. Nedodržení pokynů výrobce týkajících se stavby bazénu a přípravy půdy vám může anulovat jakoukoliv záruku a může to být také krutý recept na katastrofu, pokud by bazén selhal kvůli nesprávnému podloží a neodborné instalaci.
Jaké příslušenství je potřeba pro nadzemní bazén?
Samotné náklady na bazén nejsou jediným faktorem, který je třeba vzít v úvahu při sestavení rozpočtu. K dokončení instalace budete pravděpodobně potřebovat několik dalších základních doplňků.
Čerpadlo a filtrační systém jsou nezbytné pro všechny typy bazénů, kromě těch nejjednodušších dětských bazénů. Odborníci také stále doporučují nějaké smysluplné nastavení chlorace, aby v nich byla voda čistá. Mnoho levných zahradních bazénů je vybaveno vyměnitelným kazetovým filtračním systémem, který by měl být měněn jednou týdně, ale přečtěte si pokyny.
V recenzích většiny těchto bazénů existují majitelé, kteří se zabývají tím, že výrobci dodávají poddimenzovaná čerpadla i filtry obsažené v soupravách. Kritizují a poukazují na čerpadla, která jim selhávají během několika dní od nákupu. Také zmiňují filtry, které se rychle ucpávají a nedostatečně cirkulují vodu. Několik spotřebitelů však tvrdí, že čištění filtru každých několik hodin nebo aspoň jednou denně pomáhá zajistit čistou vodu a může celkově prodloužit životnost takového filtru.
Mnoho majitelů bazénů trvá na tom, že nákup většího čerpadla a lepšího filtru je užitečná investice, i když to může představovat značnou část původní kupní ceny. Můžete ale také přejít na zcela jiný typ filtračního systému.
Čerpadla s pískovým filtrem začínající někde na 3000 kč. Na první pohled a počáteční investici jsou nákladnější než standardní filtrační systémy u levných bazénů. Pískový filtr ale nebude vyžadovat tolik údržby jako běžné kazetové filtry. Společnost Intex dokonce tvrdí, že písek v jeho čerpadlech budete vyměňovat v intervalu každých pět let. (V tomto časovém horizontu se počáteční investice rozprostře do dlouhé doby a zjistíte, že toto je zkrátka nejlepší a nejlevnější funkční řešení.
Co je důležité mít na paměti je fakt, že drahé vybavení vás nezbavuje povinnosti přidávat všechny potřebné chemikálie, aby věci byly v pořádku. Jednou z alternativ k rutině založené na chemických látkách je ekologický systém slané vody s nízkou údržbou, který udržuje vodu v bazénu třpytivou spíše za pomoci soli než chlóru. Zatímco Intex nabízí některé modely bazénů, které jsou již vybaveny systémy se slanou vodou, prodává také systém se slanou vodou samostatně. Intex říká, že systém lze použít na jakoukoli značku nadzemního bazénu a nezanechává ve vodě pocit ani chuť moře. Na základě uživatelských recenzí, které jsme si přečetli, systémy slané vody si vedou a prodávají se velmi dobře.
Kromě systému pumpy a filtru je dalším z hlavních doplňků, které pravděpodobně budete chtít mít, bazénový žebřík, bazénové schůdky, kryt či zastřešení bazénu, tepelné čerpadlo a skimmer. Může se hodit i bazénový vysavač, zvláště pokud máte ve své oblasti spoustu listnatých stromů. Bazénové sady obsahují většinou některé nebo i všechny tyto položky zdarma už v sadě.
Viděli jsme však spoustu zpětné vazby v uživatelských recenzích na bazény ve všech cenových relacích, které uváděly, že dodávané příslušenství je často velmi křehké a snadno se zničí. Nevíce zásadní je kryt země, který chrání spodní stranu bazénu před kameny a oblázky a jinými nečistotami, Někteří citlivější majitelé bazénů, kteří mají averzi k riziku, navrhují podložit bazén těžkou plachtou, pěnovou podložku nebo dokonce starým kobercem, coby další bariéru.
Pozor na chyby. Mnoho potenciálních majitelů bazénů se postaví k nákupu spontánně a jdou čelem rovnou proti zdi. Dopředu přemýšlí jen nad hračkami a plavácích, které „potřebují“, aby si udělali co nejlepší zábavu v bazénu.
Je nutné, abyste nezapomněli na nezbytné vybavení, které vám pomůže udržet bazén a jeho provoz v bezpečí. Také existují ochranná opatření, která by měla být přijata a praktikována bez debat. Pokud bazén nepoužíváte, řádně ho demontujte a zajistěte mu bezpečné místo k uložení.
Údržba. Jak udržovat nadzemní bazén?
V našem průzkumu jsme viděli spoustu rozporuplných názorů na životnost i těch nejoblíbenějších bazénů. Některé recenze si stěžují na předčasné selhání nějakého konkrétního modelu, zatímco ostatní kupující tvrdí, že jsou až nadmíru spokojeni. Berme prosím v úvahu nedokonalost společnosti a tím pádem i fakt, že v mnoha případech mohou být popisované nešťastné zážitky výsledkem chyby uživatele samotného. I když jsme výše zmínili důležitost správné přípravy staveniště, správná průběžná údržba je také zásadním faktorem pro získání nejdelší možné životnosti jakéhokoli bazénu, ať už levného nebo jiného.
- Jediným největším faktorem, který ovlivní životnost nadzemního bazénu, je to, jak dobře je chemie vyvážena ve vodě.
- Špatně vyvážená voda v bazénu je příčinou číslo jedna pro předčasné selhání všech ostatních komponent bazénu.
- Jen proto, že voda vypadá čistě, ještě neznamená, že je bezpečná nebo čistá.
- Špatně vyvážené úrovně dezinfekčního prostředku, pH, zásaditosti a tvrdosti vápníku mohou způsobit pokročilé zhoršení integrálních složek bazénu.
- Špinavá voda může představovat i zdravotní rizika.
Steve Goodaleova rada na závěr
Pokud chcete, aby váš zahradní bazén vydržel co nejdéle, vyberte si vysoce kvalitní soupravu, nechte ji nainstalovat profesionálně a pak velmi pečlivě sledujte a udržujte chemii vody. Výsledkem bude nejdelší možná životnost.
Údržba správné chemie vody také sníží náklady na několikanásobné doplnění bazénu. V opačném případě byste totiž mohli výrazně zvýšit váš účet za vodu. Je řeč o spoustě zbytečné vody, kterou byste museli vyměnit jen kvůli vaší nesprávné péči.